Święto parafialne w Jałówce

lekt. Michał Kuryło wrzesień 28, 2018

27 września 2018 roku w dzień święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego parafia prawosławna w Jałówce obchodziła swoje święto parafialne. W tym dniu Jego Ekscelencja biskup Atanazy, przewodniczył liturgicznym uroczystościom  w swojej rodzinnej parafii.

Przybyłego do parafii arcypasterza chlebem i solą przywitała rada parafialna a następnie proboszcz- ks. prot. Aleksander Dobosz. W liturgii uczestniczyło wielu przybyłych duchownych z okolicznych parafii. Świąteczne kazanie wygłosił ks. prot. Sławomir Jakimiuk.

Po zakończonej Liturgii i procesji wokół cerkwi biskup Atanazy wyraził słowa podziękowań dla Jego Ekscelencji arcybiskupa Jakuba a także dla proboszcza miejscowej parafii za możliwość służenia w tak bliskiej sercu biskupa Atanazego cerkwi. W słowach podziękowania ekscelencja wspomniał chwile gdy był małym chłopcem, który z powodu odległości a także obowiązków domowych Jego rodziców nie mógł zbyt często być w cerkwi na nabożeństwach. Jednak zawsze ołtarz był dla niego wielką świętością, czymś niedostępnym i dalekim a w myślach małego chłopca nigdy nie było wyobrażenia o tym, iż kiedyś stanie tu jako biskup. Dziś się to ziściło za co ekscelencja z tego miejsca podziękował przede wszystkim dla Boga a także  dla swoich rodziców i bliskich za trud wychowania i wsparcia. W podziękowaniu za możliwość przybycia do cerkwi w Jałówce biskup Atanazy na ręce proboszcza parafii podarował ikonę Częstochowską Matki Bożej, tak by i tu otaczała ona swoim omoforionem ludzi tak jak i ochrania nim całą diecezję łódzko-poznańską.

lekt. Michał Kuryło

foto: lekt. Michał Kuryło, lekt. Krzysztof Szeremeta