Aktualności (54)

XXXVII Walne Zgromadzenie BMP w Polsce

Z błogosławieństwa Jego Eminencji, Wielce Błogosławionego Sawy, Metropolity Warszawskiego i całej Polski w dniu 8 grudnia 2018 roku we Wrocławiu odbyło się XXXVII Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej w Polsce.

Walne Zgromadzenie BMP diecezji łódzko-poznańskiej

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji, Najprzewielebniejszego Biskupa Atanazego, w dniach 30.11-1.12.2018 roku w Radomiu odbyło się Walne Zgromadzenie BMP diecezji łódzko- poznańskiej, które miało charakter sprawozdawczo - wyborczy.

Zaproszenie na walne zgromadzenie BMP diecezji łódzko-poznańskiej

Z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, biskupa łódzkiego i poznańskiego, w dniu 1 grudnia 2018 roku w Radomiu odbędzie się Walne Zgromadzenie Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji łódzko-poznańskiej.

Zapraszamy wszystkich do uczestnictwa.

Poniżej przedstawiamy szczegółowy program.

100-lecie parafii w Krakowie

W dniach 24-25 listopada Parafia Prawosławna w Krakowie obchodziła jubileusz 100-lecia swego istnienia. Historia tak zrządziła, że powstanie prawosławnych struktur parafialnych w Krakowie zbiega się z Odrodzeniem Polskiej Państwowości.

100-lecie krakowskiej parafii prawosławnej

W bieżącym roku Parafia Prawosławna pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Krakowie obchodzi Jubileusz 100-lecia swego istnienia.

Doroczna konferencja duchowieństwa

W dniu 20 listopada w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się konferencja duchowieństwa diecezji łódzko-poznańskiej.

O godzinie 9.00 w piotrkowskiej cerkwi pw. Wszystkich Świętych rozpoczęła się Liturgia Święta sprawowana przez Jego Ekscelencję Biskupa Atanazego w asyście diecezjalnego duchowieństwa oraz przy udziale wiernych z miasta Piotrkowa Trybunalskiego. Podczas nabożeństwa śpiewali duchowni w składzie: ks. mitrat Mirosław Drabiuk, ks. Aleksy Kucy oraz ks. Paweł Sidoruk.

Święto parafialne we Włocławku

17 listopada 2018 roku był dla parafii we Włocławku dniem niezwykle wyjątkowym. Pomimo, iż cerkiew wyświęcona jest w cześć św. Mikołaja, to właśnie w minioną sobotę prawosławna wspólnota obchodziła swoje święto. 17 listopada 2012 roku, po wielu latach remontów, cmentarna świątynia we Włocławku została konsekrowana. Dziś mija sześć lat od tego ważnego wydarzenia.

XXIV niedziela po Piećdziesiątnicy w łódzkiej katedrze

11 listopada, w 24. niedzielę po Piećdziesiątnicy, Jego Ekscelencja Biskup Atanazy, w asyście ks. Eugeniusza Fiedorczuka oraz ks. Aleksego Kucego sprawował w łódzkiej katedrze pw. św. Aleksandra Newskiego Boską Liturgię.

Centralne obchody 100-lecia niepodległości Polski

W niedzielę, 28 października 2018 roku miały miejsce centralne cerkiewne obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości naszej Ojczyzny. W tym dniu, w katedrze św. równej apostołom Marii Magdaleny, sprawowana była św. Liturgia, której przewodniczył Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, w asyście wszystkich członków Świętego Soboru Biskupów PAKP oraz przybyłego na te uroczystości duchowieństwa.

Koncert chóru Oktoich w Piotrkowie Trybunalskim

Rok 2018 to rok szczególny dla wszystkich w Polsce, a szczególnie dla Piotrkowian i parafii prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim. Wszyscy w Polsce świętujemy setną rocznicę odzyskania niepodległości, zaś w Piotrkowie dodatkowo 550 rocznicę powstania parlamentaryzmu polskiego, oraz 20-lecie powstania Powiatu Piotrkowskiego. W tym  samym 2018 roku również parafia prawosławna p.w. Wszystkich Świętych ma swoje rocznice: obchodzone jest 240 lat od powstania parafii, oraz 170 lat od konsekracji cerkwi. Z powodu tychże okazji proboszcz parafii ks. prot. Jan Jakimiuk z błogosławieństwa Jego Ekscelencji Biskupa Atanazego ordynariusza Diecezji Łódzko-Poznańskiej, przy współpracy z Prezydentem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztofem Chojniakiem, oraz Starostą Powiatowym Stanisławem Cubałą zorganizowali jubileuszowy Koncert  Muzyki Cerkiewnej, który odbył się 14 października 2018 roku w Cerkwi Prawosławnej w Piotrkowie Trybunalskim.

Rocznica ingresu Biskupa Atanazego

21 października minął okrągły rok od ingresu Władyki Atanazego na tron biskupów łódzkich. Jego Ekscelencja Atanazy jest czwartym hierarchą w historii diecezji łódzko-poznańskiej.

Tego dnia odsłużona została Święta Liturgia. Biskupowi Atanazemu asystowali proboszcz łódzkiej katedry - ks. Eugeniusz Fiedorczuk wraz z wikarnymi - ks. Adamem Wieremiejewiczem, ks. Aleksym Kucym oraz ks. diakonem Jerzym Wodopjanowem.

Po zakończonym nabożeństwie ze słowem do Władyki zwrócił się ks. Eugeniusz Fiedorczuk, gratulując pierwszego roku w służbie Bogu jako biskup i zwierzchnik diecezji łódzko-poznańskiej oraz życząc między innymi dalszej tak owocnej i energicznej pracy.

Uroczystości ku czci Krasnostockiej Ikony Matki Bożej w Zwierkach