Aktualności (42)

Święto Opieki Matki Bożej w Radomiu

14 października Cerkiew Prawosławna wspomina święto Opieki Matki Bożej. W ten szczególny dla radomskiej parafii dzień odbyła się Boska Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański. Arcypasterzowi asystowali ksiądz Adam Wieremiejewicz z Łodzi oraz ksiądz Paweł Sidoruk, proboszcz miejscowej parafii.

Pod opieką męczennic

29 września 2018 r. w sosnowieckiej cerkwi pw. św.św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii odbyły się wyjątkowe uroczystości dla diecezji łódzko - poznańskiej i parafii sosnowieckiej. W 129-letniej cerkwi miało miejsce święto parafialne. Tego dnia Boską Liturgię odprawiał ordynariusz diecezji, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.

Święto parafialne w Jałówce

27 września 2018 roku w dzień święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego parafia prawosławna w Jałówce obchodziła swoje święto parafialne. W tym dniu Jego Ekscelencja biskup Atanazy, przewodniczył liturgicznym uroczystościom  w swojej rodzinnej parafii.

Dzień imienin biskupa Atanazego

18 września jest dniem pamięci św. męczennika Atanazego Brzeskiego, patrona Jego Ekscelencji biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego.

Z tej okazji cała diecezja - kler, wierni pragną życzyć Władyce Bożego błogosławieństwa na każdy dzień Waszej arcypasterskiej posługi. Niech nieustająca opieka Waszego niebiańskiego patrona pomaga Wam zwyciężać trudności będące na drodze ku Zbawicielowi, abyście mogli tak jak święty Atanazy Brzeski świadczyć o prawdzie.  Многая лета Władyko!

Święto diecezjalne ku czci św. Aleksandra Newskiego w Łodzi

15 września 2018 roku w łódzkiej katedralnej cerkwi pw. Świętego Aleksandra odbyły się doniosłe uroczystości ku czci Świętego Księcia Aleksandra Newskiego.
Zgodnie z decyzją Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, św. książę Aleksander Newski został od 2018 roku patronem prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej. Stąd też uroczystości, które miały miejsce nie były tylko świętem prawosławnej parafii w Łodzi ale i świętem całej diecezji.

Rumunia: Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży

W dniach 6-9 września 2018 roku w Rumunii odbyło się Międzynarodowe Spotkanie Młodzieży Prawosławnej – ITO, które było organizowane przez Patriarchat Rumuński. Naszą Cerkiew reprezentowali: Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański; ks. Jarosław Jaszczuk oraz młodzież Diecezji Łódzko-Poznańskiej.

Uspienije w Krakowskiej Cerkwi

Parafia Prawosławna w Krakowie w dniach 27-28 sierpnia uroczyście obchodziła swoje święto patronalne – Zaśnięcia Przenajświętszej Bogurodzicy. W wigilię święta sprawowane było Nabożeństwo wieczorne – Wsieniszcznoje Bdienije z wyniesieniem Płaszczanicy. W dzień święta cykl nabożeństw rozpoczęło Małe poświęcenie wody, które sprawował Krakowianin z urodzenia, a obecnie proboszcz Parafii Prawosławnej w Kędzierzynie- Koźlu i Opolu – ks. mitrat Eustachy Strach.

Uroczystości ku czci Częstochowskiej ikony Matki Bożej

25 sierpnia br. prawosławna społeczność miasta Częstochowy przeżywała niezwykłe chwile duchowej radości. We wspomnianym dniu po raz pierwszy w historii prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej w Częstochowie odbyło się diecezjalne święto ku czci Częstochowskiej ikony Matki Bożej. Decyzją Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego od 2018 r. Częstochowska ikona Matki Bożej została ustanowiona patronką Bractwa Młodzieży Prawosławnej Diecezji Łódzko - Poznańskiej.

Uroczystości ku czci Poczajowskiej Ikony Matki Bożej w Bydgoszczy

W dniach 4-5 sierpnia 2018 r. w dzień święta Poczajowskiej Ikony Matki Bożej z wizytą do Parafii Prawosławnej św. Mikołaja w Bydgoszczy przybył Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański. W uroczystościach wzięli udział także ks. mitrat płk Mikołaj Hajduczenia z Torunia oraz diakon Jerzy Mogilewski z Poznania.

Święto ku czci Św. Serafina w Toruniu

Wierni toruńskiej parafii prawosławnej pw. św. Mikołaja Cudotwórcy w Toruniu obchodzili 4 sierpnia 2018 r. święto św. Serafina - pustelnika, cudotwórcy i uzdrowiciela. Z tej okazji w Toruniu gościł Jego Ekscelencja, Biskup Atanazy, Ordynariusz łódzko-poznański.

Wizyta Jego Eminencji metropolity Sawy w Łodzi

Jego Eminencja Wielce Błogosławiony Sawa Metropolita Warszawski i całej Polski, w dniu 19 lipca 2018 roku, w towarzystwie biskupa hajnowskiego Pawła, protodiakona Rościsława Gwizdaka i mgr. Mikołaja Podolca odwiedził Łódź.

Najstarsze miasto Polski świętuje prawosławny jubileusz

14 lipca br. cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Kaliszu wypełniła się wiernymi. Było to spowodowane pierwszą wizytą w Kaliszu nowego ordynariusza diecezji Łódzko-Poznańskiej, Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego. Tego dnia obchodzono również dwa jubileusze. Jubileusz 20- lecia kapłaństwa proboszcza ks. Mirosława Antosiuka,  oraz 20 rok niesienia posługi w mieście Kaliszu.