Aktualności (161)

Komunikat Kancelarii Biskupiej - nagrody diecezjalne

Z okazji święta Paschy 2020 roku, Jego Ekscelencja, Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański, nagrodził:

Trzecia niedziela Wielkiego Postu – niedziela Krzyża

„Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje!” Mk. 8,34

Włamanie do cerkwi w Łodzi

W dniu 21 marca 2020 roku w cerkwi katedralnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi miało miejsce włamanie.

Komunikat Soboru Biskupów ws. epidemii koronawirusa

Komunikat Świętego Soboru Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w sprawie epidemii koronawirusa z dnia 17 marca 2020 roku.

Pierwszy Tydzień Wielkiego Postu w Łodzi

Minął pierwszy tydzień Wielkiego Postu. W załączniku znajdującym się poniżej zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć ze wszystkich nabożeństw sprawowanych w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu w cerkwi katedralnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi.

Niedziela przebaczenia win - List Wielkopostny

W ostatnią niedzielę przygotowawczą przed Wielkim Postem, w niedzielę przebaczenia win Liturgię Świętą w łódzkiej katedrze pw. św. Aleksandra Newskiego sprawował Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański w asyście miejscowego duchowieństwa.

Niedziela Seropustna w łódzkiej Katedrze

23 lutego 2020 roku w Niedzielę Seropustną w parafii katedralnej pw. św. Aleksandra Newskiego w Łodzi po Liturgii Świętej sprawowanej przez Jego Ekscelencję Biskupa Atanazego w asyście duchowieństwa parafii miało miejsce niezwykłe wydarzenie.

Rocznica śmierci prof. Jerzego Nowosielskiego

21 lutego 2020 roku minęła dziewiąta rocznica śmierci prof. Jerzego Nowosielskiego. Wspomnienia tego wielkiego człowieka rozpoczęliśmy w Krakowie od nabożeństwa  Panichidy, sprawowanego przy jego grobie. Modlitwie przewodniczył przyjaciel zmarłego - ks. mitrat Henryk Paprocki, a oprawę muzyczną zapewnił Chór Katapietasma.

Boska Liturgia w Bielsku-Białej

22 lutego 2020 roku to bardzo ważna data dla Bielska-Białej i dla Prawosławnego Punktu duszpasterskiego w Biesku-Białej. Tego dnia, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański odprawił w kościele Trójcy Przenajświętszej w Bielsku Białej (ul. Sobieskiego 10a) Boską Liturgię św. Jana Chryzostoma.

"Bydgoskie Bliny" - biesiada kulturalna

Już od trzynastu lat w Bydgoszczy z końcem karnawału wiąże się tradycyjna biesiada kulturalna, nazwana „Bydgoskie Bliny”. Tegoroczne „Bliny” odbyły się w sobotni wieczór 22 lutego 2020 roku.

Jubileusz ks. Pawła Minajewa

16 lutego 2020 roku  proboszcz Parafii Prawosławnej pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy w Poznaniu obchodził 40-lecie posługi kapłańskiej oraz pożycia małżeńskiego.

Pielgrzymka do Ziemi Świętej

W dniach 26 stycznia – 6 luty 2020 roku Jego Ekscelencja biskup Atanazy wraz z grupą pielgrzymów polsko-słowackich uczestniczył w pielgrzymce do Ziemi Świętej. Organizatorami byli ks. Marek Wawreniuk z Białegostoku oraz ks. Michał Rościć ze Słowacji.