Strona główna

14 października Cerkiew Prawosławna wspomina święto Opieki Matki Bożej. W ten szczególny dla radomskiej parafii dzień odbyła się Boska Liturgia, której przewodniczył Jego Ekscelencja Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański. Arcypasterzowi asystowali ksiądz Adam Wieremiejewicz z Łodzi oraz ksiądz Paweł Sidoruk, proboszcz miejscowej parafii.

29 września 2018 r. w sosnowieckiej cerkwi pw. św.św. Wiery, Nadziei, Luby i matki ich Zofii odbyły się wyjątkowe uroczystości dla diecezji łódzko - poznańskiej i parafii sosnowieckiej. W 129-letniej cerkwi miało miejsce święto parafialne. Tego dnia Boską Liturgię odprawiał ordynariusz diecezji, Jego Ekscelencja Najprzewielebniejszy Atanazy, Biskup Łódzki i Poznański.

27 września 2018 roku w dzień święta Podwyższenia Krzyża Pańskiego parafia prawosławna w Jałówce obchodziła swoje święto parafialne. W tym dniu Jego Ekscelencja biskup Atanazy, przewodniczył liturgicznym uroczystościom  w swojej rodzinnej parafii.

18 września jest dniem pamięci św. męczennika Atanazego Brzeskiego, patrona Jego Ekscelencji biskupa łódzkiego i poznańskiego Atanazego.

Z tej okazji cała diecezja - kler, wierni pragną życzyć Władyce Bożego błogosławieństwa na każdy dzień Waszej arcypasterskiej posługi. Niech nieustająca opieka Waszego niebiańskiego patrona pomaga Wam zwyciężać trudności będące na drodze ku Zbawicielowi, abyście mogli tak jak święty Atanazy Brzeski świadczyć o prawdzie.  Многая лета Władyko!

15 września 2018 roku w łódzkiej katedralnej cerkwi pw. Świętego Aleksandra odbyły się doniosłe uroczystości ku czci Świętego Księcia Aleksandra Newskiego.
Zgodnie z decyzją Jego Ekscelencji Najprzewielebniejszego Atanazego, Biskupa Łódzkiego i Poznańskiego, św. książę Aleksander Newski został od 2018 roku patronem prawosławnej diecezji łódzko-poznańskiej. Stąd też uroczystości, które miały miejsce nie były tylko świętem prawosławnej parafii w Łodzi ale i świętem całej diecezji.